KORISNE INFORMACIJE O KRIPTO NOVČANICIMA

Kripto novčanik čuva vaš privatni ključ. Pomoću ovog privatnog ključa možete pristupiti kriptovalutama i koristiti ih za svoje potrebe (kupovina, prodaja, transakcije). Funkcioniše slično vašem računu u banci. Novčanik za kriptovalute ne pohranjuje fizički svoje kriptovalute, već štiti pristup vašoj valuti na webu. Postoji mnogo različitih vrsta kripto novčanika, svaki s vlastitim slabostima i prednostima.

Vrlo je važno napomenuti da kripto novčanik ne pohranjuje vaše koine. Pohranjuje privatne ključeve potrebne za trošenje tih koina. Koini, koji su u obliku neprodanog transakcijskog izvora, postoje samo na blockchainu.

Svi kripto novčanici mogu se svrstati u dvije glavne vrste: vrući novčanik i hladan novčanik. Kripto novčanik koji je povezan s internetom zove se “vrući novčanik”. Kada je kripto novčanik izvan mreže ili nije povezan s internetom, naziva se “hladni novčanik”.

Hladni su novčanici uglavnom sigurniji, stoga se preporučuje pohranjivanje velikih količina digitalnih kovanica u hladne novčanike. Vrući novčanik prikladniji je za česti pristup vašoj imovini, kao što je slučaj s trgovinom. Neki od najpoznatih hladnih novčanika su Ledger, Trezor, Keepkey, CoolWallet i drugi.

Najvažnija stvar za razumijevanje sigurnosti vašeg kripto novčanika (i vaših kriptovaluta) jeste razumijevanje da vam privatni ključ daje potpun pristup vašem kreditu. Pazite na svoj privatni ključ i nikad ga ne pohranjujte u tekstualnu datoteku na računaru! Zapišite ga (ili ga zapamtite) i držite ga negdje sigurno i privatno. Nemojte dijeliti svoju privatni ključ s nekim u koga niste u potpunosti sigurni. Ako neko drugi na neki način može pristupiti vašem privatnom ključu, vaše kriptovalute će gotovo sigurno ukrasti.

Topli i hladni novčanici podijeljeni su u dodatne kategorije:

1. Mobilni novčanici
Većina od nas koristi naše mobilne telefone za svakodnevne zadatke, tako da su kripto novčanici prilagođeni vašem pametnom telefonu te stoga vrlo povoljni. Blockchain i Mycelium dostupni su na Androidu i iOS-u. Jedna od prednosti mobilnih novčanika je mogućnost korišćenja QR kodova za direktna plaćanja.

2. Desktop novčanici
Novčanik za radnu površinu (desktop) dizajniran je za prenos i korišćenje na prenosnim i stacioniranim računarima. To nam omogućava jednostavan pristup i upotrebu čak i kada vaš računar nije direktno povezan s internetom. Desktop novčanici dostupni su za različite operacijske sisteme – Windows, Mac OS i Ubuntu. Jedan od popularnijih desktop novčanika trenutno je Armory, uglavnom zbog svojih sigurnosnih karakteristika. Drugi su Multibit, mSIGNA i Hive. Nedostatak je da oni zahtijevaju veću količinu učenja jer su često namijenjeni prvenstveno onima koji imaju veći stepen tehničkog znanja. Ti novčanici uglavnom nisu prikladni za početnike.

3. Web-Orijentirani novčanici
Dostupni su fabrikama koje nude uslugu kripto novčanika (kao što je MyEtherWallet). Kripto novčanik na tim platformama dostupan je isključivo putem internet pretraživača. Potencijalna opasnost ili nedostatak internet novčanika je da su – ponekad – treće strane odgovorne za održavanje privatnosti i zaštitu privatnih ključeva vašeg novčanika.

4. Papirni novčanici
Papirni novčanici sigurno mogu pohraniti vaše kriptovalute u fizičkom obliku duže vremensko razdoblje. Drugim riječima, nema rizika od kvara hardvera. Imajte na umu: ako vaš hardver ne radi, možete i dalje pristupiti svojim novčićima ako zadržite svoj privatni ključ. Stoga je poželjno pohraniti vaš hardverski novčanik (kao što je Ledger Nano S) i vaš privatni ključ na odvojene lokacije. Da biste stvorili fizički papirni novčanik, možete koristiti web kao što je Blockchain.info ili Bitaddress.org. Nakon što ga izradite, jednostavno isprintajte taj novčanik na list papira.

5. Bitcoin Client
Bitcoin client je originalni Bitcoin novčanik. Prvi Bitcoin novčanik stvoren je BitcoinQt. Mnogi ljudi vjeruju da je ovaj novčanik takođe koristio Satoshi Nakamoto. Drugi – i napredniji – klijent je Electrum. Upotreba: pogodna za naprednije korisnike.

6. Digitalni Hardware Novčanik
Trezor i Ledger, oboje prenosni fizički novčanici, svakim danom povećavaju svoju popularnost. Hardverski novčanici su vrlo mali USB uređaji, čiji je prvi zadatak sigurno pohranjivati vaše kriptovalute. Proizvođači tih novčanika koriste najnapredniju kriptografiju i stalno prate performanse i poboljšavaju ih redovnim ažuriranjima softvera.

Tekst je informativan po prirodi i ne računa se kao preporuka za ulaganje. Ne izražava lično mišljenje autora ili službe. Svaka investicija ili trgovina je rizična, prošli prenosi nisu garancija za buduće prenose – rizikujte samo onu imovinu koju ste spremni izgubiti.